Az orosz építészet fő jellemzője a vallás beépítése. Nemcsak a szemünknek kellemes látvány a hagymakupola, hanem praktikus is: a hó erről a fazonú tetőről sokkal könnyebben leolvad, és ugye tudjuk, hogy arrafelé elég csípős hidegek vannak.
A 11. század építészete szorosan összeforrt a kereszténység terjeszkedésével. Ezért is hatott rá erősen a bizánci kultúra.A román kor jellemzői, a boltívek, nagy terek mind rányomta a bélyegét (szerencsére) az orosz építészetre.
Szófia Katedrális
1045-105 körül épült egy eredetileg tölgyfából készült templomra, újításképp.
12. század: a “Kokosnyik”, azaz íves szerkezetű kupola időszaka. Továbbra is leginkább egyházi jellegű műalkotások születtek az építészetben. Bennük a piramis-alakzat is felfedezhető.
Arany Kapu; Vladimir
1158-1164. között épült az egyetlen ma is álló orosz városkapu. 1795-ben újították fel.
Ez a fehér kőből készült kistemplom a Nerl és Kyazma folyó találkozásánál épült 1165-ben.
Dormition Katedrális
Aristotele Fioravanti építette 1158-1160. között. Egy mai álló épület, mely Moszkvában található. Nagysága: 1178 négyzetméter.
Szúzdál régi vára
A 12. századból származik, a 16. században újjáépítették.Szúzdál első temploma.
Szúzdál
Szúzdálban épült egy templom-erőd az éppen aktuálisan uralkodó családnak. Meg épült egy kb. ugyanabban az időben a népnek is. Íme.
A 13. században a templomtornyok változtak. Már nem a hagymakupola volt a lényeg, inkább sisakszerűen tetőzött a torony. Tatár befolyás alatt a Novgorodi-korszakban magasabb a magasabb tornyok voltak a jellemzőek, és a hármas tagolás.
Ha van kedved, csatlakozz a FACEBOOK-csoporthoz is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: