A GUM áruház (oroszul: ГУМ, Главный универсальный магазин – Központi Nagyáruház) Moszkvában a Vörös teret határoló, közismert áruház.
A Vörös tér keleti oldalán eredetileg a Felső Kereskedősor árudái foglaltak helyet, ez a negyed azonban 1825-ben leégett. Az ez után kialakult, áldatlan állapotok felszámolására 1890 és 1893 között építették fel. 1890-től 1893-ig tartott az építése a cári Moszkvában ennek a monumentális épületnek, mely szinte teljesen beborítja a Vörös tér keleti oldalát, a kor orosz építészetének megfelelő stílusban a négy hosszanti épületből és köztük három hosszú, üvegtetővel fedett, átjárókkal összekötött csarnokból álló épületegyüttest, amelyben megnyitásakor több mint ezer üzlet kapott helyet.
1928-ig szintén a szovjet kereskedői világnak adott otthont, de ekkor eljött a változás. Első körben pártirodákat rendeztek be benne, majd 1932-ben itt a GUM-ban ravatalozták fel Sztálin második feleségét, Nadezhda Alliluveva-t. Sztálin halála után, 1953-ban újra megnyitotta kapuit a mai luxusáruház elődje, ahol hosszú éveken, évtizedeken keresztül a hiánygazdaság termékeit árulták. A Szovjetúnió összeomlásáig nemcsak Moszkva egyik fő áruháza volt, de fontos turista látványosság is. Működése inkább a mai plázák működésére hasonlított, mivel sok különböző egymástól, többé-kevésbé függetlenül működő üzlet volt benne, ellentétben az akkor szokásos nagyáruházi modellel.
A Szovjetunió összeomlása után a GUM is áldozatául esett a privatizációnak. Egymást követték a tulajdonosok, majd 2005 májusában egy orosz luxustermékeket forgalmazó cég, a Bosco di Ciliegi vette át a GUM vezetését.
A luxusáruház manapság a Moszkvába érkező turisták által legjobban látogatott nevezetesség. Ezt mindenkinek látnia kell, hiszen a több száz üzletével egyedülálló, ami az árakról szintén elmondható. A legkisebb kiegészítőkért is hatalmas összegeket kérnek el a kereskedők.
Építésze: Alexander Pomerantsev és Vladimir Shukhov
Alapítás dátuma: 1893.
Hermes, Louis Vuitton… Itt meg tudjátok nézni, milyen boltok vannak: http://gum.ru/shopmap/
Forrás: www. wikipedia.org
Ha van kedved, csatlakozz a FACEBOOK-csoporthoz is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: