Szergej Gyagilev, az első párizsi Orosz Évad keretében, 1909. május 19-én, a Théatre du Chatelet-ben mutatkozott be a Ballets Russes együttessel, amely valósággal forradalmat indított el az európai balettetben: új táncnyelvet hozott új zenével és kiváló képzőművészek díszleteivel, kosztümjeivel.
Gyagilev eredetileg jogásznak készült, de Szentpéterváron elkapta hangulat a lendület. Zenével, balettel, festészettel kísérletezett, illetve kiadta a Mir Iszkuszsztva (A művészet világa) című folyóiratot. Nemsokára a moszkvai cári színház tanácsadója és rendezője lett, közben pedig az orosz művészetet bemutató kiállításokat, bemutatókat, koncerteket szervezett Európában.
Az 1917-es forradalom előtti években a változások magukkal ragadták a művészetet, így a tánc világát is. Mihail Fokin Szentpéterváron táncos-koreográfus feszegette a balett Marius Petipa szigorú szabályait. Gyagilev vele alapította meg a szentpétervári Mariinszkij (később Kirov) színház és a moszkvai Nagyszínház legkiválóbb táncosaiból a Ballets Russes-t, vagyis az Orosz Balettet, amely a világ csodálatát kivívta. Ő volt a modern orosz balett atyja.
Híres tácosok: Anna Pavlova, Vaclav Nyizsinszkij; híres zeneszerzők: Claude Debussy, Maurice Ravel, Erik Satie, Richard Strauss, Ottorino Respighi, Francis Poulenc és az oroszok közül Igor Sztravinszkij.
Érdekesség, hogy eleinte Coco Chanel is tervezett jelmezt a fellépők számára.
Elsőként előadott művek: Igor Sztravinszkij Petruskája; Ravel Daphnis és Chloé című műve, valamint Nyikolaj Rimszkij-Korzakov Seherezádé című zenéjére készült Fokin-koreográfia az 1909-es évadban. A Ballets Russes a gyagilevi Kápráztass el! jelszót követve lenyűgözte a világot, nemcsak Európát, Ázsiát is magával ragadta. Az art deco kialakulására is nagyon hatott. A diadalmenet 20 évig, Gyagilev 1929-ben bekövetkezett haláláig tartott.
Az Orosz Balett együttesét ma esztétikai forradalom forrásának tekintik, de Gyagilev sokak szerint egyben a korszerű turnébiznisz megteremtője is, mivel bőkezű támogatások nélkül, a piachoz alkalmazkodva kellett dolgoznia.
Ha van kedvetek és időtök nézzetek bele a Szentpétervári Állami Balett előadásába
Forrás: http://mult-kor.hu/20090519_szaz_eve_kezdte_diadalutjat_az_orosz_balett
Képek: https://www.facebook.com/Russia.Art.Architecture?fref=photo
Ha van kedved, csatlakozz a FACEBOOK-csoporthoz is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: