Балалайка

Fából készült templomok Oroszországban

2

A fa az orosz építészet legjellegzetesebb építészeti öröksége. Különösen jellemző az Észak-oroszországi kis falvakban. A 18. századig Oroszországban minden épület fából készült: a házak, pajták, malmok, fejedelmi paloták, és persze a templomok is. A fából a legegyszerűbb építési megoldásoktól eljutottak a legbonyolultabb, csipkézett, minden más építési anyagot felülmúló szépségű remekek elkészítéséig.

A hagyományos fából készült templom nagyon érdekes: a munka kalapács és szögek nélkül, az ácsmunkák kialakításával zseniális módon készült. Akár 24 kupolás templomokat is el tudtak készíteni egytelen szög nélkül (pl. Vitegra – 1708, de ez sajnos leégett).

A fából készült templomok, katedrálisok átvészelték az idő viharait: háborúkat, de még a szélsőséges időjárás okozta viharokat is… Az idő vasfoga nem igazán bírt velük, ámde a kommunizmus ideje alatt sokat közülük felgyújtottak, megrongáltak. Ha az állam kezében maradtak, akkor viszont az enyészet várt rájuk.

Az oroszok leghíresebb népmese-illusztrátora, Iván Jakovlevics Bilibin beleszeretett a fatemplomokba, fényképekkel hívta fel a figyelmet megmentésük érdekében. Dokumentálta a templomok siralmas állapotát, képeslapokat árult, pénzt gyűjtött a templomok megmentésére.

Száz évvel Bilibin ténykedése után most Richard Davies az, aki hasonló küldetést tűzött ki célul magának: lefotózta a legszebb orosz fatemplomokat.

Ezek közül a remekek közül elsőként csodáljuk meg a Kizsi-házat, mely a Onyega-tó sok szigetének egyikén található. Ii egy 18. századi fatemplomot és egy nyolcszögletű harangtornyot találunk, melyet 1968-ben építettek. A templom egy építészeti gyöngyszem: a 22 kupolás templom belsejében egy hatalmas ikonosztázt találunk vallási portrékkal. A tető fenyőből, a kupolák nyárfából készültek. A templom 37 méter magas, és így ez a legmagasabb fából készült szerkezet a világon, melyhez egyetlen szöget nem használtak.

Ezen a helyen Nemzeti Szabadtéri Múzeumot alakítottak ki, miután az 1950-es években több, mint 80 fából készült épületet restauráltak.

 

1 3 4 5

 

A szúzdáli templom

Szúzdál a Vladimiri megyeszékhely több 13. és 18. század között épült templomnak is otthont ad. Ezek közül íme az egyik.

6 szuzdál 7 szuzdál 8 szuzdál

 

Szurgut – Mindenszentek temploma

Szibériában, 2002-ben építették újjá ezt a templomot fából, egyetlen szög felhasználása nélkül.

9 szurgut

 

Miasszonyunk születésének temploma, Vitoszlávliszty

Ezt a templomot 1531-ben építették. Jelenleg egy szabadtéri múzeumban található.

10 lady

 

Elisha templom

11 elisa

 

Feltámadás templom, Szuzdál

A templom Potakino falu mellett épült 1776-ban. Építészeti különlegessége a harangtorony.

12 szudál másik

 

Szent György templom, Mae Koreli

A templomot Versinyben építették 1672-ben, és az Állami Múzeum része.

13 malye

 

Nagyboldogasszony templom, Felső-Szanarka

14 upper

 

Szent Nikola templom, Velikij Novgorod

15 novgoros

16 novgoros

 

Színeváltozás temploma, Perm

17 perm

 

Patakino, Krisztus feltámadása temploma

18 patakino

 

Chukerma – temploma

19 chukcherma

 

Nézd meg még az úszó templomot is! ITT.

Képek: http://www.amusingplanet.com/

Ha van kedved, csatlakozz a FACEBOOK-csoporthoz is.

Címkék: , ,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!