Putyin 1952. október 7-én született az akkor Leningrádban,
Ezért ma összeszedtem 35 érdekességet az orosz elnökről.
1.Az elnök szüleiről
Apja, Vladimir Spiridonovich Putyin a Nagy Honvédő Háborúban a haditengerészetnél szolgált. A háború után egy gyárban mechanikusként dolgozott. Az államfő szerint Vladimir Spiridonovich több mint 70 éve dolgozott. Anya, Maria Ivanovna Shelomova, gyárban dolgozott, az óvodában, és ezzel egy időben éjjeliőr és takarító volt. Ő túlélte a leningrádi blokádot.
2.Lenin szakácsa
Az orosz államfő nagyapja, Spiridon Putyin Vladimir Lenin személyi szakácsa volt. Az elnök szerint az őse még 1917 előtt az egyik Petrogradban található étteremben dolgozott. Majd Moszkva közelébe költözött Gorkiba, ahol szakácsként kezdett dolgozni – méghozzá a Lenin családban.
3.Titokban megkeresztelték
Putyint 1952 végén megkeresztelték a leningrádi Átváltozás székesegyházban. Anyja titokban kereszteltette meg, még a fiú édesapja sem tudott a dologról.
4. Az élet – társbérletben
A Baskov sugárúti társbérletben élt az elnök családjával igen szerény körülmények között: egy 20 négyzetméteres helyiségban laktak, meleg víz, fürdőszoba nélkül.
5. Rossz gyerek
A későbbi elnök nem volt mintagyerek: sajét bevalllása szerint sokat huligánkodott. Az üttőrök között is csak 6-ik maradhatott.
6. Foci pompommal
Egyszer az iskolában, a matematikatanár Mila Grigorievna belépve az osztályterembe, észrevette, hogy a pompomja az egyik cipőjéről eltűnt. A pompomt kereső kérdésére, Putyin és egy mellette álló osztálytársa elismerte, hogy szünetben azzal futballoztak. A tanárnak nem volt más választása, mint hogy a fiúknak a másik pompomot is odaadja.
7. Extrém edzés
A kis Vologya szeretett kockáztatni. Egy napon barátaival a jeges vízben “túlélőset” játszottak. A tavaszi, jégzajlásos Névában azzal szórakoztak, hogy a fiúk a jegtömbök között úszkáltak.alsónadrágban és az nyert, aki a legtovább bírta.
8.Anyai gondokodás
Vologya anyja otthagyta az óvodai munkáját, és otthon dolgozott, hogy gondoskodjon a fiáról. Mert sokan aggódtak a jövőjéért csínytevései miatt.
9.Egy a 20 ellen
Putyin már gyermekkorában kitűnt fizikai erejével. A legveszélyesebb eset úgy kezdődött, hogy kapott egy pofont, és ő azonnal visszavágott. Ekkor leállították és megbeszéltek egy későbbi találkozást. A találkozóra elment Putyin, de ott nem egy ellenfelet, hanem 20-at talált. De mégis helytállt annak ellenére, hogy erős pszichológiai nyomást gyakoroltak rá.
10.Tanulás
A jövő államfője két iskolában tanult. A nyolcadik évfolyam után a Technológiai Intézet speciális kémiai szakára járt. “Normálisan tanultam”-állítja magáról az elnök.
11.Sport
Putyin nagyon szorgalmas fiú volt. Edzője, Rakhlin Anatolij, megjegyezte, hogy először a jövő államfője nem tett rá különleges benyomást. “Normális voltam, mint mindenki” – emlékezett vissza az atléta. Később Rakhlin rájött, hogy egy jó sportoló lehet Putyinból: jólképzett volt, nagyon szorgalmas és hatékony is.
12. James Bond oroszul
Vladimir Putyin már gyermekként arról álmodott, hogy ügynök lesz. Kedvenc filmjei azok voltak, ahol a főszereplők bátrak és vakmerőek voltak, akik életük veszeztetésével fontos feladatokat végeztek el. A szovjet “Щит и меч” című film nagy hatással volt a fiúra.
13. Irodalomszeretet
Nem csoda, hogy Vladimir Putyin a kémregényeket szereti. Az államfő így nyilatkozott erről: “Meg vagyok győzödve arról, hogy egy ember képes elérni azt, amit egy egész hadsereg nem tud.”
14.Küzdősportok
Putyin 1965-ben érkezett az első Sambo edzésre (oroszharcművészet) 13 éves korában. És nyolc évvel később, 1973-ban a 21 éves Putyin a harcművészetek sportmesterévé válik. Két évvel később, 1975-ben a judo-i sportok mestere volt.
15.Értékes tanács
Putyin még iskoláskorú volt, amikor először elment a KGB-be. Meg akarta tudni, mit kell tenni ehhez a munkához. Válaszul ezt kapta: “Tanuljon jól”.
16.Repülőzés
Az iskolai évek alatt Vologya érdeklődése nemcsak a hírszerzésre korlátozódtott. Vonzotta a pilóta-szakma is. Egy időben Putyin komolyan gondolt arra, hogy beiratkozik egy repülőiskolába. Annak érdekében, hogy közelebbről megvizsgálhassa a kadétok életét, meglátogatta az egyik iskolát. “Elképzeltem, milyen lenne az életem. Repülés – alvás – tanulás. Újra repülés – újra tanulás – ismét alvás. Akkor rájöttem, ez számomra nem vonzó” – ismerte el az elnök.
17. KGB 1.0
Putyin 1970-ben kezdett a Leningrádi Állami Egyetem jogi karán tanulni. A nemzetközi szakot választotta. Egy napon, amikor a jövő elnöke a negyedik évben járt, a KGB tisztjei eljöttek a dékán irodájába. A legjobb emberek iránt érdeklődtek. Putyin, annak ellenére, hogy valóban be akart lépni a különleges szolgálatokba, nem kezdett el beszélni erről az állami biztonsági tisztekkel. De csak azért, mert abban az időben nem nézték jó szemmel, ha valaki önként jelentkezett a munkára.
18.Sorsfordító találkozás
A Leningrádi Egyetem hallgatóinak padjaiban ült, amikor találkozott Sobcsak Anatolij professzorral, aki üzleti jogot tanított. Vele Putyin később jó üzleti és baráti kapcsolatot alakított ki.
19.Az első autója
1974-ben a 22 éves Vladimir Putyin megkapta első autóját, egy Zaporozsecet. Maria Ivanovna-nak köszönhetően aki átadta neki a lottószelvényét – amellyel egy Zaporozsecet nyert. A családi kupaktanács úgy döntött, hogy megtarthatja az autót. Vladimir Putyin emlékeztetett arra, hogy megvitatták az autó eladásának lehetőségét, amelynek ára akkoriban három és fél ezer rubel volt – hatalmas pénz. – “De a szüleim úgy döntöttek, hogy a kedvemben járnak” – mesélte az elnök. Nagyon óvatosan vezetett, mert félt, hogy összetöri a járgányt – ami nagyon drága mulatság lett volna.
20.Csajozás
A fáma szerint már nagyon korán, ötödikesen fűzte az osztálytársnőit. Többekkel csókolózott is.
21.Találkozás a leendő feleségével
Ljudmillával Vladimir Putin Arkadij Raikin előadásán találkozott. “Amikor már dolgoztam, Szentpéterváron, egy barátom felhívott, és elhívott a színházba. “Van jegyem és lesznek lányok “- ezzel húzta el a mézesmadzagot. Ljudmilla Alekszandrovna úgy emlékszik, hogy Vlagyimir Vladimirovics nagyon szerényen öltözött első találkozásuk dején. Mindazonáltal megjegyezte, hogy volt benne valami, ami vonzotta őt.
22. Karrier
Vladimir Putin a Leningrádi Állami Egyetemen 1975-ben diplomázott, és a KGB-hez irányították. Ugyanebben az évben végzett az Oktai 401. iskolája képzésén, így a területi KGB igazságszolgáltatási főhadnagyának minősült. Két évvel későbbtől 1984-ig az igazságügyi főhadiszálláson helyezték el.
23.Platov
Vladimir Putyin Andropovtól a “Platov” álnevet kapta. Putyin a német nyelvű országokra specializálódott: Német Szövetségi Köztársaság, a Német Demokratikus Köztársaság, Ausztria, Svájc egység vezetője.
24.Hírszező
1985 és 1990 között öt évig Vladimir Putyin a Német Demokratikus Köztársaságban dolgozott – a Szovjetunió legfőbb nyugati előőrséül. A fedőmunkája az volt, hogy a Szovjetunió-NDK Drezdai Barátságának Háza igazgatója volt. Ez egy stratégiai hely volt akkoriban, mivel úgy vélték, hogy Kelet-Németországot a kapitalista országok kémei elárasztották.
25.Élet az NDK-ban
Drezdában Vladimir Putin és családja Radebergstraße-n élt. A későbbi elnök egy háromszobás lakásban élt egy hatalmas, öt emeletes panelház harmadik emeletén. A szomszédai nagyrészt kollégái voltak: az ötemeletes épület bejáratát a KGB és a Stasi tisztjei őrizték.
26.Családi élet
A németországi szolgálata idején megszülettek Vladimir Vladimirovics és Ljudmilla Alexandrovna gyermekei. 1985-ben megszületett Maria – a nevét apai nyagyanyjáról kapta, majd 1987-ben Katerina – nevét anyai nagyanyja tiszteletére kapta.
27.Sprechen sie deutsch
Németországban Putyin tökéletesen elsajátította a német nyelvet. A német nyelvtudás szintjét az is jelzi, hogy az orosz elnök, amikor Angela Merkel német kancellárral találkozik, rendszeresen beszélget vele németül, könnyedén megvitatja a legkényesebb témákat is.
Pedig először ő is nagyon parázott a német beszédtől. Szinte remegett, amikor megcsörrent a telefon, és tudta, hogy németül kell beszélnie. Aztán sikerült legyőznie a félelmét.
28.
A rugalmasság, a bátorság és a karakter szilárdsága segített Vladimir Putyinnak, hogy túlélje az 1989-as eseményeket. A berlini fal leomlása óta csak néhány hét telt el, és az NDK hatóságok gyorsan elveszítették az uralmat a helyzet felett. A drezdai tömeg felrobbantotta a Stasi parancsnokságát, majd a KGB központja felé indultak. Putyin akkoriban az épületben volt, de végül sikerült elmenekülnie.
29.Új etap
A jövő elnöke 1990 májusában került a politikába, amikor Anatolij Sobcsak tanácsadójává vált, aki akkoriban a Leningrád városi tanácsának elnöke volt. A következő évben, miután Sobcsakot megválasztották Leningrád polgármesterévé, Putyin lett a város külügyi bizottságának elnöke.
30.Kandidátus
Vladimir Putyin 1997-ben védte meg a közgazdaságtudományi szakdlgozatát a “A régió ásványi és nyersanyagbázisának reprodukciójának stratégiai tervezéséről a piaci viszonyok kialakulásának feltételei között” címmel. Ebben a jövőbeli államfő azt az elképzelést fejezte ki, hogy a nagyvállalatoknak, amelyek tevékenysége a gazdaság stratégiai szektoraihoz kapcsolódik, gondoskodniuk kell a nemzeti érdekekről és nem csak a lehető legnagyobb nyereség eléréséről. Miután a Kremlbe jött, ez a koncepció az államfő egyik fő politikai irányává vált.
31.1991 puccskísérlet
Az elnök egyértelműen kijelentette, hogy abban az időben egy puccsot terveztek. Úgy döntött, hogy elhagyja a Szovjetunió KGB-jét, és visszatér Németországból. Ezt követően egy ideig Vladimir Putyin az egyetemen dolgozott, a különleges szolgálatoknál maradva. A leningrádi polgármesteri hivatalban végzett munkához Putin jelentést nyújtott be az elbocsátásról. Emlékeztetve az 1991-es eseményekre, az államfő a Szovjetunió összeomlását “a század legnagyobb geopolitikai katasztrófájának” nevezte.
A szociális védelmi rendszer teljesen elpusztult az országban, a gazdaság fő szektorai tétlenek voltak, az egészségügyi rendszer valójában megsemmisült, a hadsereg elhanyagolt állapotban volt, több millió polgár a szegénységi küszöb alatt volt. Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy a Szovjetunió összeomlása után 25 millió orosz ember külföldön maradt. Ez volt a 20. század egyik legnagyobb katasztrófája.
“Természetesen tökéletesen láttam mindezt, különösen akkor, amikor a Szövetségi Biztonsági Szolgálat igazgatója lettem” – mondta Putin.
32.Kelet-Európa
Vladimir Putyin meggyőződése volt, hogy a szovjet csapatok visszavonása szükséges a Vasfüggöny mögötti államokból. A keleti országoknak volt saját politikai hagyománya, amelyet nem szabad elhanyagolni. Az államfő úgy véli, hogy értelmetlen, káros, és még veszélyes is a Szovjetunió számára, hogy saját “játékszabályokat” és a jövő társadalmának és politikai rendszerének a más országokra és állampolgáraira vonatkozó elképzeléseit szabja meg.
33.Putyin és a vállalkozók
A privatizációval kapcsolatos kérdések Vladimir Putyin előtt felvetették. Putyin azt mondta, hogy az állami tulajdon átruházása magánkézbe az 1990-es évek elején tisztességtelen volt. De a deprivatizáció még rosszabb hatással lesz a gazdaságra és a hétköznapi oroszok életére. És Putyin közvetlenül beszélt erről a nagyvállalkozások képviselőivel is, hangsúlyozva, hogy a törvényeknek sokkal tisztességesebbnek kell lenniük, és az üzleti tevékenységnek nagyobb társadalmi felelősséget kell vállalnia. Biztos abban, hogy az üzleti élet számos képviselője beleillik ezekbe a szabályokba.
34.Költözés Moszkvába
Vladimir Vladimirovics 1996-ban költözött a fővárosba, és az elnök ügyeinek helyettese lett. Kezdetben az elnöki hivatalban dolgozott. Majd a Vezérigazgatóság vezetője lett. Elsősorban a Minisztertanács és a regionális közigazgatás tevékenységeinek ellenőrzésével foglalkozott. 1998 májusában Putyin volt az Elnöki Igazgatóság első helyettes vezetője, majd az FSZB igazgatója lett.
35. A 2000-es évek kezdetének nehézségei
A szavazás 53% -ának megszerzése után Vladimir Putin 2000-től vezeti az országot. Ez az időszak nehéz idõ volt, de mindez már a 90-es évek elején indult, a Szovjetunió összeomlása után. Egy interjúban az elnök arról beszélt, hogy miként élt ebben az időben: éjfélkor feküdt, reggel hétkor talpon volt. Vagyis 6-7 órát aludt. Ehhez jó támasz volt a jó állóképessége, amelet még a sportolás során szerzett.
Innen fordítottam.
Ha van kedved, csatlakozz a FACEBOOK-csoporthoz is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: